22. 5. 2025
Senát dnes schválil dlouho připravovaný zákon o podpoře bydlení, jehož cílem je systémově pomoci lidem v bytové nouzi a zároveň posílit roli obcí v této oblasti. Obsahuje také pojistky proti obchodu s chudobou. Norma navazuje na vládní strategii dostupného bydlení a byla na konci dubna schválena Poslaneckou sněmovnou. Nyní míří k podpisu prezidentem.
„Zákon zavádí tolik důležitou prevenci, o které se sice hodně mluví, ale žádná z předchozích vlád ji za posledních několik desítek let nezavedla. Dnešek považuji za velký úspěch, protože jsme už jen malý kousek od zavedení funkčního systému řešení bytové nouze, díky kterému pomůžeme stovkám tisíc lidí, kterým hrozí ztráta bydlení, potřebují poradit s jeho udržením, hledáním nebo už o standardní bydlení přišli. Kontaktní místa budou minimálně ve 115 nejzasaženějších obcích s rozšířenou působností, další se budou moct do systému dobrovolně zapojit. Právě obce v tom sehrávají zásadní roli,“ uvedl ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek. Cílem zákona je v horizontu 10 let snížit počet lidí v bytové nouzi o 30 %, a to pomocí podpůrných opatření, díky kterým tito lidé získají standardní nájemní bydlení za přiměřenou cenu a toto bydlení si udrží.
Zákon zavádí systémové nástroje pro řešení bytové nouze, větší provázanost sociální práce a bydlení a finanční podporu zapojeným obcím.
„Jsem nesmírně potěšen, že se tento důležitý zákon podařilo dotáhnout až do finále. Jde o výsledek několika let práce, debat a vyjednávání nejen mých kolegů z ministerstva. Ukazuje se, že téma dostupného bydlení už není okrajové – že se stává společnou prioritou napříč politickým spektrem. A za to jsem vděčný,“ doplnil ministr Kulhánek.
Součástí nově schválené legislativy je vznik nejméně 115 kontaktních míst pro bydlení, která budou sloužit jako první pomoc pro lidi v bytové nouzi. Tato místa nabídnou základní poradenství, propojení na sociální služby i podporu při hledání dostupného bydlení. Cílem je usnadnit orientaci v systému a předejít situacím, kdy lidé končí bez střechy nad hlavou kvůli neinformovanosti či administrativním překážkám.
„Zákon poprvé jasně definuje, co to bytová nouze znamená, a nastavuje rámec a konkrétní osvědčené nástroje pro její řešení, včetně jejich financování ze strany státu. Věřím, že díky němu dostane šanci na důstojné bydlení více lidí – například rodiny s dětmi, senioři nebo lidé, kteří se ocitli v těžké životní situaci. Zároveň vytváří podmínky pro odpovědnou a transparentní práci obcí,“ vysvětluje náměstkyně ministra Barbora Špicarová Stašková.
Zákon finančně podpoří obce, které své byty pronajmou lidem v bytové nouzi, a dále zavádí možnost tzv. bydlení s garancí, v rámci kterého mohou vlastníci soukromých bytů při spolupráci s poskytovatelem garancí získat záruky v případě vzniku dluhu nebo poškození bytu. Důležitým nástrojem je také asistence v bydlení, která podpořeným domácnostem pomůže dlouhodobě si udržet nájemní smlouvu a zároveň minimalizuje rizika pro majitele bytů a sousedy.
„Více než 150 tisíc lidí teď najdeme na ubytovnách, v předražených nevyhovujících bytech obchodníků s chudobou nebo zcela bez přístřeší. V bytové nouzi je ale i přes 60 tisíc dětí a část z nich zpravidla končí v ústavní péči. Statistika je špatná i u mladých, kteří opouštějí dětské domovy. Až 80 procent z nich končí později na ulici. To opravdu nejsou dobrá čísla. Zákon o podpoře bydlení konečně zavede systémové řešení tohoto problému a nebudeme se muset spoléhat pouze na krátkodobé projekty nebo práci aktivních starostů a sociálních pracovníků,” dodal vrchní ředitel Sekce regionální politiky, politiky bydlení a sociálního začleňování MMR Jan Schneider.
Na podpůrná opatření dosáhnou lidé, kteří se nacházejí v bytové nouzi a zároveň jim po odečtení nákladů na bydlení zbyde disponibilní příjem ve výši maximálně 1,43násobku životního minima. Vláda po přijetí zákona zvýší koeficient životního minima na hodnotu 1,6. Díky tomu hned zpočátku pomůže výrazně širší skupině lidí.
Nyní míří zákon o podpoře bydlení k podpisu prezidentovi. Zákon by měl být účinný od 1. 1. 2026, kdy se do systému začnou zapojovat obce a poskytovatelé a bude fungovat poradenství na kontaktních místech pro bydlení. O podpůrná opatření pak bude možné žádat od července 2026. Ministerstvo pro místní rozvoj bude i nadále poskytovat obcím metodickou podporu a spolupracovat s dalšími aktéry na rozvoji nástrojů pro dostupné a udržitelné bydlení. Zákon o podpoře bydlení je součástí širší iniciativy
Bydlení pro život, kdy MMR ve spolupráci se Státním fondem podpory investic a Národní rozvojovou bankou podporuje také výstavbu dostupného nájemního bydlení.