24. 7. 2025
Ministerstvo pro místní rozvoj zveřejnilo na svém webu návrh konkrétních opatření na podporu území, která dlouhodobě čelí ekonomickým a sociálním problémům – tzv. TO DO list. Po zohlednění připomínek a dalších návrhů na podzim představí kompletní dokument s názvem Plán pro Regiony příležitostí. Obsahuje více než 150 úkolů rozdělených do pěti tematických oblastí. Jde o nejrozsáhlejší a nejkonkrétnější sadu opatření pro regiony za poslední roky. První část se zaměřuje na podporu pracovních příležitostí a posílení regionálních ekonomik.
TO DO list vznikl na základě spolupráce a konzultací s desítkami partnerů z celé České republiky – zapojily se krajské a místní samosprávy, místní akční skupiny i jednotlivá ministerstva. Návrhy opatření vycházejí přímo z potřeb a zkušeností lidí v regionech a zohledňují aktuální situaci v terénu.
„Máme sadu konkrétních kroků, které pomohou rozhýbat zaostávající regiony. Podpoří malé a střední podniky, přitáhnou nové investory nebo připraví místní obyvatele na budoucnost skrze cílené rekvalifikace a další vzdělávání. Na Plánu pro Regiony příležitostí pracujeme přímo s partnery v území – zaměřujeme se na praktická opatření, u kterých je reálná šance, že je společně dotáhneme do konce,“ uvedl ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek.
Nastartování místní ekonomiky
Tato
oblast se zaměřuje na rozvoj místních ekonomik. Podpora bude směřovat na investice, projekty a inovace, které mají potenciál nastartovat hospodářský a sociální rozvoj v regionech. Klíčovou roli hraje zlepšení dopravního spojení a celkové dostupnosti – především napojení strategických lokalit a průmyslových zón na hlavní dopravní síť. Důraz se klade také na rozvoj digitální infrastruktury – tedy zajištění rychlého internetu a kvalitního mobilního signálu v místech, kde dosud chybí. Opatření dále zahrnují výstavbu dostupného bydlení, rozvoj inovačních hubů a efektivní využívání veřejného majetku. Nechybí ani podpora pro malé a střední podniky, živnostníky, sociální podniky, výzkum a inovace.
Podpora projektů se zásadním dopadem v území
Další
prioritní oblast se zaměřuje na rozvoj strategických i menších projektů s výrazným pozitivním dopadem na územní rozvoj. Patří sem například navýšení finančních prostředků ve stávajícím dotačním programu pro projektovou přípravu pro obce v hospodářsky a sociálně postižených územích (HSOÚ), zavádění opatření v rámci integrované podpory rozvoje území, zjednodušení administrativních procesů nebo cílená podpora inovací s vysokým rozvojovým potenciálem – například v oblasti zelených technologií, cirkulární ekonomiky nebo sociálních inovací. Důležitou roli hraje také revitalizace brownfieldů, rozvoj vodíkového hospodářství, zlepšení přístupu k financování a posilování kapacit pro kvalitní plánování rozvoje. Vzhledem k dopadům záplav v Moravskoslezském kraji v září 2024 je mezi klíčové místní projekty zařazena také výstavba vodní nádrže Nové Heřminovy.
Kvalifikovaná pracovní místa ve státní správě do regionů
Počítá se s přesunem vybraných státních úřadů a institucí, stejně jako s podporou obranných a bezpečnostních investic.
Další opatření se zaměřují na zajištění dostupného nájemního bydlení pro klíčové profese, jako jsou zdravotníci, učitelé nebo pracovníci v sociálních službách. Důraz se klade i na posílení kapacit a odbornosti veřejné správy přímo v regionech. Jedním z konkrétních kroků bude také zřízení pobočky krajského soudu v Karlovarském kraji, o kterém se hovoří už více než dvacet let. Přesun pracovních míst státní správy do regionů přinese stabilní zaměstnanost, zvýší poptávku po službách v místě a zlepší atraktivitu regionu pro nové obyvatele včetně mladých rodin.
MMR na základě požadavků ostatních resortů, krajů a obcí zvolí ta opatření, která mají největší potenciál pozitivního dopadu a zároveň je možné je realizovat v dohledné době. Výsledky resort představí v září na jednání Výboru pro regionální politiku. Už během sběru dat a vyhodnocení se některá navrhovaná opatření dostala do fáze realizace. Resort bude seznam pravidelně aktualizovat podle zpětné vazby a zkušeností z regionů a stane se také jedním z podkladů pro přípravu Strategie regionálního rozvoje 2028+.
Kompletní aktuální verzi TO DO listu Plánu pro Regiony příležitostí najdete
zde.