Územní dimenze > Novinky > Spolupráce Regionálních stálých konferencí a Ministerstva zemědělství v oblasti sociálního zemědělst

Spolupráce Regionálních stálých konferencí a Ministerstva zemědělství v oblasti sociálního zemědělství

Spolupráce Regionálních stálých konferencí a Ministerstva zemědělství v oblasti sociálního zemědělství

26.8.2016

Ministerstvo zemědělství ČR aktuálně vyzývá farmy nebo nestátní neziskové organizace, které spolupracují s farmami, k zasílání projektových záměrů souvisejících se sociálním zemědělstvím sekretariátu RSK v daném kraji.

Rádi bychom Vás informovali, že Ministerstvo zemědělství se na nás obrátilo s žádostí o zprostředkování spolupráce s RSK v oblasti sociálního zemědělství. Aktuálně vyzývá farmy nebo nestátní neziskové organizace, které spolupracují s farmami, k zasílání projektových záměrů souvisejících se sociálním zemědělstvím sekretariátu RSK v daném kraji.

Cílem sběru projektových záměrů a námětů je nejen získat přehled o absorpční kapacitě v jednotlivých krajích, ale též o tzv. „bílých místech“, tedy aktivitách, které svým charakterem naplňují cíle Strategie regionálního rozvoje, ale nejsou pokryty žádnými dotačními tituly ani z Evropských fondů, ani z národních dotačních titulů. Pokud se z jednotlivých území sejde více námětů z jedné oblasti, které nejsou ovšem zatím financovatelné, povede tato skutečnost k iniciování národních dotačních titulů u příslušného ministerstva.  
  
Jsou-li tedy farmy, nebo NNO spolupracující s farmami, které by chtěly získat dlouhodobě dotační titul na aktivity sociálního zemědělství, např. na sociální podnikání v zemědělské prvovýrobě, je nyní potřeba kontaktovat sekretariáty Regionálních stálých konferencí v příslušném kraji a poslat jim krátký projektový záměr s odkazem na sociální zemědělství, aby Ministerstvo zemědělství, které má na starosti zemědělskou prvovýrobu, dostalo dostatečně silný podnět podporovat tuto oblast.

Sociální zemědělství propojuje zemědělský a sociální sektor. Představuje možnosti integrace zdravotně a sociálně znevýhodněných osob do společnosti prostřednictvím zaměstnávání, služeb rehabilitační a terapeutické péče (sociálních služeb), volnočasových a vzdělávacích aktivit v prostředí zemědělských farem a dalších organizací účelně působících při vytváření zdravých komunit ve venkovském prostředí. Koncept sociálního zemědělství rozvíjí a inovuje zemědělskou produkční oblast o její další složky a podporuje ostatní subjekty působící ve venkovských oblastech v diverzifikaci jejich činností.

Sociální zemědělství je v České republice realizováno již několik let na mnoha zemědělských farmách, často ve spolupráci s nevládními organizacemi, které také stojí v počátcích rozvoje tohoto konceptu v ČR. V současnosti koncept sociálního zemědělství získává stále větší pozornost díky finančním i nefinančním podporám zemědělského sektoru i osvěty u veřejnosti, protože je tato praxe rozpoznána jako přínosná s velkým potenciálem pro společnost i venkovský prostor. Na Ministerstvu zemědělství byla zřízena Pracovní komise sociálního zemědělství, která si klade za cíl této oblasti hledat podporu a usnadnění rozvoje.

Více informací najdete na http://www.socialni-zemedelstvi.cz