Probíhá realizace prvního akčního plánu, současně se připravuje jeho aktualizace

19. 10. 2017 | ČR

Čtvrt roku po schválení Restartu naplno probíhá naplňování konkrétních opatření uvedených v prvním akčním plánu. V Moravskoslezském kraji se konají koordinační schůzky, na nichž lídři každého ze sedmi pilířů (tematických oblastí) podávají konkrétní informace o aktuálním stavu jednotlivých opatření.

„Vše probíhá v úzké spolupráci s Moravskoslezským krajem, jehož vedení poskytlo maximální součinnost při podpoře Restartu,“ uvedl vládní zmocněnec Jiří Cienciala, podle něhož je zásadní, že projekt Restart týkající se hospodářské restrukturalizace Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje, posvětila Vláda České republiky. „Při vyjednáváních se můžeme opřít o vládní usnesení, což je velmi důležité.“

Právě pro tyto tři kraje mají být v rámci Restartu vyhlašovány i specifické výzvy. V přípravě je například výzva z Operačního programu výzkum a vývoj, která umožní vysokým školám realizovat z dotací také investiční záměry. Na základě usnesení vlády jsou na Restart uvolňovány i prostředky ze státního rozpočtu. Konkrétním příkladem je Program na regeneraci brownfieldů s následným podnikatelským využitím, který vyhlásilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR. „Pro města a obce byly vyčleněny dvě miliardy korun na obnovu nebo likvidaci starých průmyslových areálů. Další výzvy v rámci hospodářské restrukturalizace budou jednotlivá ministerstva připravovat, využity mohou být i evropské zdroje,“ dodal Jiří Cienciala.

Předmětem koordinačních schůzek s lídry jednotlivých pilířů v Moravskoslezském kraji jsou také opatření, která jsou uvedena v zásobníků prvního akčního plánu. Současně jsou posuzovány podněty ze strany laické i odborné veřejnosti pro aktualizovaný akční plán, který bude na jaře příštího roku znovu předložen Vládě ČR. Podnětů týkajících se jen Moravskoslezského kraje přišlo přes padesát.

Je důležité připomenout, že koncepce Restartu vychází z rozsáhlé vstupní analýzy postavené zejména na potřebách zmíněných třech krajů. Úřad vládního zmocněnce jako garant a organizátor projektu pojmenovává problémy strukturálně postižených krajů, sbírá požadavky, komunikuje s vládou, regiony a ministerstvy a vyhodnocuje efekt jednotlivých opatření. Dohlíží na to, aby Restart dával smysl jako celek a aby jednotlivá opatření měla kýžený dopad pro daná území.

 

Mohlo by vás zajímat

Všechny aktuality

Kulatý stůl o budoucnosti evropských fondů

01. 04. 2025 | ČR

Jak se budou vyvíjet EU fondy po roce 2027? Na jaké změny by se měla Česká republika připravit? MMR - NOK vás zve na kulatý stůl „Vize a změny politiky soudržnosti po roce 2027“

Ministr Kulhánek představil plán Regiony příležitostí na jednání Výboru pro regionální politiku

05. 03. 2025 | ČR

Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek s dalšími zástupci MMR se zúčastnil 5. jednání Výboru pro regionální politiku na pracovní úrovni, kde mimo jiné představil akční plán s názvem Regiony příležitostí.

Nové výzvy v programu Podpora obnovy a rozvoje regionů

16. 01. 2025 | ČR

MMR poskytne na rekonstrukce veřejných budov nebo nákup techniky v regionech až 1,7 miliardy korun.

Schválen 6. Akční plán Strategie RESTART

16. 12. 2024 | ČR

11. prosince 2024 schválila vláda ČR, usnesením č. 933, již 6. aktualizaci Souhrnného Akčního plánu Strategie restrukturalizace Ústeckého, Moravskoslezského a Karlovarského kraje 2025-2026.

Region je jako operační systém. Když se zasekne,
potřebuje Restart.

Jedině tak lze znovu a lépe nastavit všechny důležité funkce a služby.