Evropská proměna po roce 2027? Hnací silou k růstu EU jsou regiony
Evropská proměna po roce 2027? Hnací silou k růstu EU jsou regiony
6. 2. 2024
V belgickém Mons jednali ministři členských zemí EU odpovědní za politiku soudržnosti a investice z fondů EU. Stěžejním tématem byla debata o změnách této jedné z největších investičních politik EU zaměřené na rozvoj regionů. Místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš vystoupil s jasným poselstvím – politika soudržnosti má být impulsem pro sjednocování evropských regionů a podporu klíčových strategických oblastí. Jednání se zúčastnili Elisa Ferreira, komisařka pro soudržnost a reformy, a Nicolas Schmit, komisař pro pracovní místa a sociální práva.
„Česko je premiantem v čerpání evropských fondů. Ukazuje to průběžné pořadí zemí sedmadvacítky z konce prosince. Ke konci roku 2023 příjemci dostali přes 640 miliard korun, to je víc než 98 % prostředků pro období 2014–2020. O budoucnosti kohezní politiky a evropských fondů i jejich přínosu pro Česko jsem mluvil s ostatními ministry zemí EU,” řekl místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.
Na programu setkání bylo směřování politiky soudržnosti jako klíčového nástroje pro snižování hospodářských, sociálních a územních rozdílů v EU po roce 2027. Specifickým rysem politiky soudržnosti je sdílené řízení, kterým se odlišuje od ostatních politik. „Tato metoda řízení je jejím hlavním přínosem, protože rozděluje odpovědnost mezi evropské, národní nebo regionální úrovně a zároveň zachovává partnerský přístup. Její podstatou je snižování rozdílů mezi regiony, které by se mělo stát hlavní prioritou celé EU. To přispěje k jejich síle, konkurenceschopnosti a odolnosti,” prohlásil Bartoš.
Měnící se evropský kontext a rostoucí potřeby transformace EU také vyžadují lepší přizpůsobení klíčových principů. Základem reformované podoby politiky soudržnosti by mělo zůstat sdílené řízení, územní rozvoj a přístup zdola nahoru, tak aby reflektovala konkrétní potřeby a výzvy regionů. V diskuzích o budoucí podobě politiky soudržnosti by tak jako základní priorita EU měla být skloňována konvergence jednotlivých regionů, která vede k posilování jejich konkurenceschopnosti a odolnosti.
Další strategické oblasti jako digitalizace, inovace, demografické výzvy a klimatické změny jsou také klíčové, ale za podmínky zohlednění odlišné úrovně jednotlivých regionů. Podle ministra Bartoše je nezbytné respektovat potřeby a priority jednotlivých území tak, aby bylo každému regionu umožněno schválit si vlastní strategickou orientaci a zacílení prostředků pro svůj další rozvoj. Česká republika podporuje rovněž spravedlivou transformaci, která uplatňuje přístup založený na slabých a silných stránkách daného území.